"MENU"

Uzun yaz tatili sonrası gelen bayram tatiliyle bir çok anı biriktirdik. Eminim benim gibi tüm anneler birçok fotoğraf çektiler. Tatilin bitip okulların açılması ve havaların soğumasıyla ilk işlerimden biri benim için de ailemizin yaz albümünü hazırlamaktı.

Daha önceki yazımda büyüleyici plaj fotoğrafları için ipuçlarımı paylaşmıştım. Şimdiyse sıra plaj fotoğraflarımızı albüme dönüştürmede. “Yaz 2015” albümümüzü nasıl yaptım, size 5 adımda anlatacağım:

1. İşe, eşimin ve benim cep telefonlarımızdaki fotoğrafları bilgisayarıma aktararak başladım. (Akıllı telefonlardan bilgisayara data aktarımı için telefonunuzun şarj kablosunu kullanabilirsiniz.) Profesyonel fotoğraf makinamla çekmiş olduğum fotoğrafları zaten özel bir klasörde bekletiyordum.

2. Gelelim en önemli ama bir o kadar da zorlayıcı adım olan fotoğrafları ayıklamak kısmına. Yalnız dikkat, bu serin sonbahar günlerinde yazdan kalma fotoğraflara bakarken hem iç çekerek anılara dalıyorsunuz hem de birbirinden farklı kareler arasında “hangisini elesem, hangisi albümde yer almalı” derken çok vakit harcıyorsunuz. Albüme koymayı düşündüğüm 30-40 kareyi seçerken öncelikle flu veya net olmayan fotoğrafları eledim. Daha sonra birbirinin aynı gibi duran benzer pozlardan sadece en güzel olanları bıraktım. (Bu aşamada gerçekten “acımasız” olmalısınız yoksa işin içinden çıkamazsınız.) Haziran-Eylül ayları boyunca her aydan en az bir kare içermesine çalışarak böylece tüm yazımızı özetleyen bir hikaye anlatmaya çalıştım.

3. Seçtiğim fotoğrafları ayrı bir klasöre kopyaladıktan sonra işin tasarım kısmına geçtim. Bunun için 2 opsiyonunuz var. Birincisi seçtiğiniz fotoğrafların baskılarını alarak klasik bir albüme yerleştirmek. Bu, eskiden yaptığımız ama benim hala çok hoşuma giden bir yöntem çünkü isterseniz albümünüze “scrapbook” havası vererek yaz hatıralarınızı fotoğraflarınızın yanına yapıştırabiliyorsunuz. Örneğin biniş kartınız, satın aldığınız bir “souvenir”, ya da bir deniz kabuğu olabilir bunlar. (Çocuklarınız varsa albümünüzü beraberce hazırlayıp hem onlar için güzel bir aktivite yaratmış olursunuz hem de ilerde albüme baktıklarında beraber hazırladıkları için ona daha çok değer vereceklerdir.) İkinci yöntem ise dijital albüm hazırlama hizmeti veren online firmalardan yararlanmak. Arama motorunda “fotokitap albüm” yazınca karşınıza alternatifler çıkıyor zaten. Bunlardan birinde karar kılıp üyeliğinizi başlatarak albümünüzü hazırlama aşamasına geçebilirsiniz.

4. Yaz albümünüz için yaz temalı bir tasarım veya yazı çağrıştıran açık renk bir fon rengi seçmenizi öneririm. Kapak fotoğrafı altına “Yaz 2015” gibi bir başlık koyabilirsiniz. En sevdiğiniz fotoğrafın büyük boy baskısını alabilir ve izin veriyorsa onu klasik albüm kapağının içine yerleştirebilirsiniz. Online fotokitap’lar içinse fotoğrafsız, düz renk veya yaz temalı bir kapak kullanabilir veya gene sevdiğiniz bir aile fotoğrafının büyük boyunu tercih edebilirsiniz. Sayfaları düzenlerken fotoğrafları kronolojik olarak yerleştirmekte fayda var. Böylece ailenize ait yaz hikayenizi anlatmanız kolaylaşacaktır. Fotoğrafların yanlarına dijital “clip art” resimler veya yazılar ekleyebilirsiniz. Orta boy bir albüm için benim tercihim sayfa başına maksimum 4 fotoğraf koymak. Aksi takdirde göze hoş görünmediği gibi fotoğraflar çok minik kalabiliyor. Örneğin sol sayfaya büyük boy aile fotoğrafımızı koyup sağ sayfaya aile üyelerinin ayrı ayrı fotoğraflarını (çocuklar ayrı ayrı, kardeşler ve anne-baba gibi) koyabiliriz.

5. Tasarım ve fotoğraf yerleştirme aşamalarını tamamladıysanız dijital albümünüzü baskıya yollamadan önce birkaç kez kontrol etmeniz iyi olur. Hatta albümünüzü taslak olarak bir yakınınızla paylaşabilir ve onların görüşlerini de dikkate alarak bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bu arada albüm için seçtiğiniz fotoğrafların kopyalarını bir CD’ye alarak veya “cloud”a yükleyerek bilgisayarınızdaki olası bir soruna karşı onları korumaya almanızı öneririm. Siparişinize magnet, kitap ayracı veya albümünüzün “cep” boylarını da ekleyerek anneanne/ babaanne gibi yakınlarınıza en güzel hediyeyi verebilirsiniz.

Ben albümümün basılıp adresime teslim edilmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Albümümden bir sayfayı yazıma ekledim, sizce nasıl görünüyor?

Comments
Add Your Comment

Son yorumlar

    BİLGİ İSTE