"MENU"

Kişisel Marka Fotoğrafçılığı, son dönemlerde duymaya başladığımız bir iş kolu olarak öne çıkmakta. Peki Kişisel Marka Fotoğrafçısı ne yapar, kişisel fotoğraflara ihtiyaç neden arttı, ve onların diğer fotoğrafçılardan farklı yaptıkları şeyler nedir? Tüm bunları merak ediyorsan bu yazıda detaylarıyla bulabilirsin.

Kişisel Marka Fotoğrafçılığı’na İhtiyaç Nasıl Doğdu?

Bildiğimiz gibi özellikle Coronavirüs salgınıyla online platformlara ilgi ve talep oldukça arttı. İşlerini bu kanallarda duyurmayı ve tanıtmaya çalışanlar, izleyicilerinin güvenlerini kazanmak için profesyonel fotoğraf çekimlerine yönelmeye başladılar. Özellike hizmet sağlayıcı kişiler, kişisel markalaşmalarını hızlandırmak için kendi yüzleriyle daha fazla görünür olmaları gerektiğinin farkına vardılar.

Daha önceleri sadece LinkedIn vb. ortamlar için profil fotoğrafı ihtiyacıyla ağırlıklı olarak stüdyolarda headshot çekimleri yapılmaktaydı. Ancak özellikle Instagram gibi görselliğin yoğun olduğu platformlarda varlıklarını sürdüren kişisel markalar, tek bir profil fotoğrafıyla düzenli ve sürekli olarak görünür olamayacaklarını anladılar. Ve de bu ihtiyaçlarını karşılamak için benim gibi Kişisel Marka Fotoğrafçısı olarak girişimcilere özel çalışan fotoğrafçılara yönelmeye başladılar. (Aslında Kişisel Marka Fotoğrafçılığı Türkiye’de yepyeni gelişmiş bir kavram ve bu konsepti Türkiye’yle ilk tanıştıran fotoğrafçı olmaktan da gurur duyuyorum. 🙏🏼)

Neden Kişisel Marka Fotoğrafçısı Oldum?

Bu noktada, Kişisel Marka Fotoğrafçısı olarak hizmet vermeye başlamamın hikayesinden kısaca bahsetmek isterim. Çocuk ve Aile Fotoğrafçısı olarak çıktığım fotoğrafçılık yolculuğunda, hem web sitemde hem de @yesimsaracer_photography Instagram hesabımda kendime ait fotoğraflara yer verdiğimde farkettim ki, izleyenlerden çok daha fazla olumlu tepkiler, yorumlar ve dönüşler alıyorum. Diğer yandan, bu sırada takip ettiğim yabancı fotoğrafçıların da Kişisel Marka Fotoğrafçılığı‘na yöneldiğini gözlemliyordum. Personal Brand Photography olarak yaptığım Pinterest aramalarında da karşıma çıkan fotoğraflar, klasik portre fotoğraflarından çok farklı olarak, lifestyle dediğimiz tarzdaydı. Yani kişinin ofis, ev gibi kendi ortamında, günlük ve iş hayatından kesitler sunan doğal bir tarzdaydı. İşte bu doğallıktaki görsel hikaye anlatımı beni büyüledi, ve bu yaklaşımın Türkiye’ye de gelmesi gerektiğinden hareketle fotoğrafçılık sektöründe öncülük etmiş oldum.

kisisel-marka-fotografcisi-ne-yapar-1-1

Kişisel Marka Fotoğrafçılığı’nın Faydaları Nelerdir?

Kişisel Marka Fotoğrafçısı, her hangi bir fotoğrafçıdan farklı olarak kişiye özel, kişisel markanın kendisine, müşteri kitlesine ve marka hedefleri dahilinde görsel bütünlüğü ve hikaye anlatan fotoğraflar çeker. Bu fotoğraflar, hizmet sağlayıcının kendini kitlesine tanıtmasına, kitlesiyle duygusal bağ oluşturmasına ve izleyenlerin onu alanında otorite olarak görüp ona güven duymasına yardım ederek onun rakiplerinden sıyrılmasını sağlar. Bu fotoğraf çekimleri dönemsel olarak tekrarlandığında, kişisel markaların düzenli ve sürekli olarak görünür olmaları ve de sektörlerindeki diğer kişilerden ayrışmaları da oldukça kolaylaşmış olur.

kisisel-marka-fotografcisi-ne-yapar
Kişisel Marka Fotoğrafçısı Yeşim Saraçer’den işini nasıl yaptığını oku

Benim Çalışma Şeklim Nasıl?

Kişisel Marka Fotoğrafçısı ne yapar diye anlatırken kendi çalışma şeklimi de aktarmak isterim, çünkü önemli yabancı Personal Brand Photographer‘lardan aldığım eğitimler ve danışmanlıklarla bu işi yurtdışı ayarında yapmaya çalışıyorum ve bu yaklaşımın iyi anlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Kişsiel marka çekimleriyle ilgili benden bilgi almak isteyen kişisel markalarla ilk yaptığım Keşif Seansı‘ndan itibaren birebir görüşmeler yaparak onları dinlerim ve kişisel marka fotoğraflarıyla onlara nasıl destek olabileceğimi anlatırım. Birlikte çalışmamız durumunda ise gene birebir seansla onları Kişisel Marka Çekimleri‘ne hazırlarım. Bu süreçte, hem Kişisel Marka Anketi, hem de Marka Arketip testinden faydalanarak onların markalarını daha iyi tanımaya ve anlamaya çalışırım. Pinterest’te pano hazırlayarak çalıştığım kadınlara bu çerçevede vizyon sunarım ve onlar da kendi görsel hedeflerini bu pano üzerinden bana kolayca aktarabilirler.

Farketmiş olabileceğin gibi ideal bir Kişisel Marka Çekimi’nde, fotoğrafçıyla kişisel markanın ilk kez karşılaşması yanlış olacaktır. İş hedeflerinin, değerlerinin, vizyonunun, ulaşmak istediğin hedef kitlenin anlaşılmadığı, yani ön çalışması yapılmayan bir çekimde işimizi şansa bırakmış oluruz. Plansız bir süreç sonundai bir çekim sırasında yaşanacak olası stres ve karışıklıklar, çekimi yapaılan kişinin ifadesine de yansıyarak fotoğrafların doğallığını bozabilir.

kisisel-marka-fotografcisi-ne-yapar
kisisel-marka-fotografcisi-ne-yapar

Sürece devam edecek olursam, çekimden önce anlatacağınız hikayelerin belirlenmesi kısmı çok çok önemli. Kitlenize ulaştırmak istenen mesajların, iletişim stratejisi dahilinde belirlenmesi, ve fotoğrafların da bunlara uygun olarak çekilmesi için birebir seansımla çalıştığım kişisel marka kadınlara çok yönlü destek olmaktayım. Üstelik bu seansı fotoğraf çekimleri için yapsak da, bir yandan sosyal medya planlaması da kabaca yapılmış oluyor, o yüzden çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Anlatılacak hikayeleri belirledikten sonra, kullanacağımız aksesuarları, kıyafetleri ve çekim mekanlarını da planladığımızda Kişisel Marka Çekimi’ne bütünüyle hazırlanmış oluyoruz. Çekim günü geldiğinde ise önceden belirlediğimiz bir plan dahilinde çalıştığımız için stressiz bir çekim deneyimi yaşıyoruz.

Çektiğim fotoğraflar içinden en uygun olanları seçip onları Photoshop‘da edit’liyorum. Tümü edit’lenmiş fotoğraflara çekimden sonra en geç 2 hafta içinde online galeri üzerinden ulaşabiliyorsun.

kisisel-marka-fotografcisi-ne-yapar

Umarım bu yazıda Kişisel Marka Fotoğrafçısı ne yapar konusunda biraz daha netleşmişsindir. Sen de kendi markan için ücretsiz bir Keşif Seansı almak istersen, buradan randevunu kolayca oluşturabilirsin.

Henüz profesyonel bir çekim için hazır değilsen, ama Instagram’da kişisel marka olmak için düzenli ve sürekli olarak görünür olman gerekiyorsa, senin için hazırladığım Ücretsiz Rehber’e bu sayfa üzerinden ulaşabilirsin.

BİLGİ İSTE