"MENU"

Online video uygulaması olan Zoom görüşmelerinde iyi görünmek için belli başlı 3 faktör var: Birincisi ışık, ikincisi kamera açısı ve üçüncüsü de arka plan. Şimdi bunların her biri üzerinden tek tek ilerleyelim:

  1. IŞIK

Işık, videoda iyi görünmemizi sağlayan en önemli faktörlerden biri. Video çekimlerinde olduğu gibi Zoom görüşmelerinde de yapmak isteyeceğin en son şey sırtını ışık kaynağına dönmek olacaktır. Arkadan gelen ışığa ters ışık diyoruz. Ters ışık durumunda, ışık arkadan geldiği için yüzümüz karanlıkta kalır. Zoom görüşmelerinde çoğunlukla webcam kullanıldığından, bir de ışık kötü olduğunda, görüntümüz çok kalitesiz bir hale dönüşebilir. Bu durumu düzeltmek için sırtını duvara verebilirsin ve böylece ışığı yandan alabilirsin. Işık yandan geldiğinde, yüzünün bir tarafı aydınlıkta, bir tarafı ise gölgede kalır. Bu da en ideal senaryo olmasa da yine de uygulayabileceğimiz bir yöntem. Peki ideal olarak ne yapabiliriz: ideal olarak yüzümüzü tamamıyla ışık kaynağına dönebiliriz. Bu bir pencereyse, yüzümüzü pencereye çevirebiliriz ve böylece yüzümüzün tamamının eşit olarak aydınlandığından emin oluruz.

Bazen de ışığın az olduğu, bulutlu ve karanlık bir günde görüşme yapmak zorunda kalabilirsin, veya akşam saatlerinde bir Zoom görüşmen olabilir. Bu tür durumlarda da yapabileceğin 2 şey var: Evdeki lambalardan yararlanmak veya ring light gibi yapay bir ışık kaynağı satın almak. Burada önemli olan nokta, kullandığın lambanın içindeki ampül gün ışığı ampülü olması. Görüşmeni tamamıyla karanlık olmayan yani loş bir ortamda yapıyorsan, ve bir yandan hala pencereden gün ışığı geliyorsa, gün ışığı ampülü kullandığında dışardan gelen güneş ışığıyla lambanın aydınlattığı ışık arasındaki renk farkı daha az olacaktır. Yüzümüzde sarı bir ışık etkisi istemediğimiz bir durumdur o yüzden de gün ışığı ampüller bunun engellemek yönünde iyi bir alternatif oluşturuyorlar. Zoom görüşmelerinde iyi görünmek için mesela küçük bir abajuru bilgisayarının yani webcam inin arkasına yerleştirebilirsin. Burada önemli olan şey, biraz destekle bu ışığın yüzüne yukarı açıdan gelmesini sağlamak. Zoom veya Whatsapp görüşmesine bilgisayarından değil de cep telefonundan bağlandığın durumlarda ise bir ışık ayağı veya tripod yardımıyla açını yükseltebilirsin. 

2. KAMERA AÇISI

Zoom gibi bir video görüşmesinde veya sevdiklerimizle yaptığımız basit bir telefon görüşmesinde bile yapmak isteyeceğin en son şey, telefonu veya bilgisayarı aşağıda tutmak olacaktır. Zoom görüşmelerinde iyi görünmek için alt açı çekimleri pek tavsiye edilmez çünkü burun deliklerin, boynundaki kırışıklıklar gibi pek de çekici olmayan görüntülere neden olur. Bu durumu engellemek için yapabileceğin en kolay şey bilgisayarının altına kitap, kutu gibi destekler koyarak bilgisayarının kamerasını göz hizana getirmek olacaktır.

3. ARKA PLAN

Video görüşmelerinde arka planın dağınık olması da göze hoş görünmeyecektir ve dikkati senden arka plana kaydıracaktır. Özellikle uzaktaki bir pencereden gelen yoğun ışık patlaması gözü çok rahatsız eder ve dikkatin, senin mesajındansa ışık kaynağında toplanmasına neden olur. Dağınık bir görüntü, aynı zamanda profesyonel olmayan bir izlenim de verir, o yüzden çekime başlamadan önce etrafı bir kontrol edip arkada gözü rahatsız edebilecek veya dikkati kaydırıcı unsurların olup olmadığını önceden gözden geçirmek gerekir.

Zoom görüşmelerinde iyi görünmek için paylaştığım bonus ipuçlarını da öğrenmek istersen bu YouTube video’sunda tavsiyelerimin tümünü izleyebilirsin:

This error message is only visible to WordPress admins

Unable to retrieve new videos without an API key.

Error: No feed found with the ID .

Go to the All Feeds page and select an ID from an existing feed.

Görünür olmakla ilgili endişelerin varsa bu yazıyı mutlaka oku.