"MENU"

Büyüleyici aile resimleri çekmek için ipuçlarımı paylaştığım, daha önce anneysen.com sitesinde yayınlanmış olan yazımı burada bulabilirsiniz:

Tatil planlarınızda deniz ve güneş varsa ve tatilden ailenizle birlikte çekilmiş harika plaj fotoğrafları ile dönmek istiyorsanız, sizin için hazırladığım bu 5 ipucunu mutlaka okuyun…

1. Her ne kadar çocuklu aileler deniz kenarına en çok sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 17.00-19.00 arasında çıksa da bu saatler en ideal ışığın olduğu saatler değil. Yine de bu saatlerde çekim yapmak durumunda kalırsanız, güneşin sert gölgeler yaratmasını fırsat bilip fotoğraflarınızı siyah beyaza çevirerek yüksek kontrastlı değişik kareler elde edebilirsiniz.

2. Işığın en güzel olduğu saatler yazın yaklaşık 19.00’dan sonra başlar ve aslında güneşin batmasından önceki son yarım saat ve güneş battıktan hemen sonraki ilk yarım saat en güzel zamanlardır. Siz gene de çekiminize daha erken, yani saat 19:30 civarında başlayarak çocuklarınızın ortama ısınmasını sağlayarak, güneş batmadan önceki bu sınırlı dakikaları daha verimli kullanabilirsiniz.

3. Çocuklarınızı, bize hep öğretildiği gibi güneşe doğru konumlandırmak yerine, güneşi onların arkasına alacak şekilde çekin (“ters ışık”). Böylece hem çocuklarınızın gözlerinin güneşten rahatsız olmasını önler hem de daha büyülü ışığı olan fotoğraflar elde edersiniz.

4. Yanınızda çocuklar için atıştırmalıklar bulundurmayı unutmayın. Deniz kenarında bir piknik fikrine bayılacaklarından emin olabilirsiniz. Ayrıca, çekim esnasında farklı aksesuarlar kullanarak fotoğraflarınıza farklılık katabilir ve fotoğrafları çekilirken çocuklarınızın oyalanmalarını sağlayarak daha doğal kareler yakalayabilirsiniz. Dekoratif bir yelkenli tekne, büyük boy kürek, deniz yıldızı, dürbün, korsan bandanası gibi aksesuarlarla çekiminizi aynı zamanda eğlenceli bir plaj macerasına dönüştürmeniz mümkün!

5. Aile üyeleri ve kardeşler arasındaki kıyafetlerde bir uyum yakalamaya çalışın. Deniz kenarı fotoğraflarına beyaz/ turkuaz keten gömlekler, lacivert-beyaz/kırmızı-beyaz çizgili etek veya elbise ve çıplak ayaklar çok yakışır!

Keyifli tatiller ve çekimler dileği ile…

Yeşim Saraçer

Comments
Add Your Comment

BİLGİ İSTE