"MENU"

“Kendi İşini Yapan” Girişimci Annelere Destek Olalım!

Kişisel marka fotoğrafçılığına başlamadan önce, yani sadece çocuk ve aile fotoğrafları çektiğim dönemde, kendim gibi kendi işini kurmuş annelerin hikayelerini dinlemekten hep büyük bir zevk aldım. Kişisel marka fotoğrafçılığına başladıktan sonra ise daha fazla girişimci anneyle tanışma imkanım oldu.

Anneliğin zorlukları, kendi işini yönetmenin zorluklarıyla birleşince biz girişimci annelerin işi hiç kolay değil. Öte yandan kendi işini yaparak esnek çalışabilme imkanı, özellikle çocuklar küçükken çok yardımcı oluyor.

Bu yazıda şahsen tanıdığım girişimci annelerden ve onların ” kendi işlerinden” bahsetmek istiyorum:

  1. Çocuklarımızın aynı okula gitmesi nedeniyle arkadaş olduğum annelerden Derya, koçluk eğitiminden arkadaşı Aslı ile Göktürk’te NOZ Koçluk & Kişisel Gelişim‘i kurdu. Instagram hesaplarını takip ederek verdikleri kişisel koçluk hizmeti hakkında bilgi alabilirsiniz.
  2. Gene aynı vesileyle tanıdığım sevgili Aysun Tarhan ise eski bir eğitimci, şimdilerde ise The Know markasıyla “ebeveyn koçu” olarak çocuklu ailelere yaşadıkları güçlüklerde destek oluyor.  The Know’un web sitesi‘ne bakarak Aysun’un verdiği hizmetler hakkında detayları öğrenebilirsiniz. Instagram’da takip etmek için: @theknowistanbul
  3. Finans alanındaki kurumsal hayatımdan arkadaşım sevgili Ebru Ataca, ilk öğretim çocuklarına matematiği sevdiren, “matematikle eğlenceyi birleştiren” bir aktivite programını yürütüyor. Pratik Matematik olarak devlet ve özel bir çok okula ulaşıyorlar. Ebru’nun pandemi döneminde Orkun oğuz’la birlikte sosyal sorumluluk projesi olarak eğitime destek vermek için kurdukları Okul Destek Derneği aracılığıyla öğrencilerin eğitimlerine destek vermek isterseniz bu link’ten bağış yapabilirsiniz. (Derneğin amacı, “…ülkemizde ortaokul çağındaki devlet okulunda okuyan öğrencilere; dil, din, cinsiyet, ırk ve siyasi görüş ayırt etmeksizin okulda aldıkları temel eğitime, uzaktan eğitim araçlarını kullanarak ücretsiz olarak katkıda bulunmak, temel matematik ve fen becerilerine sahip, donanımlı, nitelikli ve eleştirel düşünme becerisine sahip bireyler olarak yetişmelerini desteklemek , ülkemizin mühendislik ve temel bilimlerde iyi yetişmiş insan kaynağının artmasına katkıda bulunmak.“)
  4. Göktürk’ten komşum Nazmiye, uyku markası Nanu Bedtime‘ı, “anneler, çok sevdikleri çocukları için kaliteli, sağlıklı, zevkli pijamalar, nevresim takımları, beşikler, karyolalar ve çeşitli uyku ürünlerini kolayca oturdukları yerden bulabilsin diye” yaratmış. Üstelik Nanu Bedtime’ın Avusturya’da da bir mağazasını açtı.
  5. Sevgili İrem Sefa Yayımlar ile birbirimizi Instagram’da kişisel markalaşma hashtag’iyle bulduk, ve sonrasında kurduğu Kişisel Marka Akademisi‘nde toplam 8 eğitmen pandemi döneminde online eğitimler verdik. İrem, sahip olduğu BrandyMe şirketiyle Kişisel Marka Stratejisti olarak kişisel markalara birebir danışmanlık veriyor. İrem’in kişisel markalar için paylaştığı ipuçlarını okumak için BrandyMe.co’yu Instagram’da da takip edebilirsin.
  6. Kişisel Marka Akademisi bünyesine dahil olunca tanıştığım Fulya Genç, Nar Ajanda‘nın sahibi ve tabi ki planlama konusunda tam bir uzman. Fulya’nın ajandalar ve bullet journaling gibi konulardaki Youtube video’larını izlemek istersen link burada.
  7. Jülide Sesigüzel ‘le de İrem vasıtasıyla tanıştım. Jülide, Kişisel Marka Akademisi bünyesinde, kişisel markalar için İmaj Yönetimi eğitimini veriyor, ve sahibi olduğu Inno Style firmasıyla kişisel imaj yönetimi danışmanlığı yapmakta . Jülide Sesigüzel Instagram’da burada.
  8. Ortaokulda bir dönem sıra arkadaşlığı da yaptığımız Berrin Aslı, cocuklagezin.com blog’unun sahibi ve yazarı. “Anne-baba olarak çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye, merak ederek öğrenmelerini sağlamaktır. Dünya üzerindeki kültür çeşitliliğini ve mesafelerin sağladığı farklılıkları gezerek ve hissederek yaşayan çocuklar, sorgulamayı bilen bireyler olarak hayallerinin peşinde olacaklardır. “ düşüncesinden hareketle ailecek yaptıkları seyahatlerini ve daha pek çok şeyi blogunda okurlarıyla paylaşıyor.
  9. Zekeriyaköy’de eşi ve tatlı kızlarıyla yaşayan Müge Pekpak’ı aslında bir çocuk çekimi vasıtasıyla tanıdım. Hem benim gibi iki çocuk annesi olması, hem de benim de bir dönem çalıştığım şirkette halen çalışıyor olması Müge’yle ortak noktalarımız. Özel soğutuculu araçlarla kapıya kadar ulaştırdıkları “katkısız pastörize saf süt kaymağı” na, sadece soğuk su katarak ve kendi ellerinle yoğurarak kolayca yapabileceğin doğal tereyağı için bu web sitesinden sipariş verebilirsin:  http://tereyaginikendinyap.com

Senin de etrafında girişimci anneler var mı? Onlara nasıl destek oluyorsun?