UA-52574859-1
MENU
Family Photographer,

ISTANBUL

Bebek, Aile ve Portre Fotoğrafçısı

Akıllı telefonunuz hep yakınınızdaysa ve çocuklarınızla gündelik hayatınızı fotoğraflamak istediğinizde eliniz ilk olarak cep telefonunuza gidiyorsa, vereceğim bu 5 öneri tam size göre!

1. Çocuğunuzu poz vermeye zorlamayın, onun doğal anlarını yakalamaya çalışın! Çocuğunuzu kendi haline bırakıp oyun oynamasına izin verirseniz o da bir süre sonra sadece aralarda söyleyeceğiniz “şimdi de kameraya bak” sözünüze uyacaktır. Çocuğunuzla beraber parka gidin, kırlara çıkın, ormanda yürüyüş yapın ve o rahatça koştururken siz de onun bu anlarını yakalayın.

2. Üç farklı açıdan çekim yapın! Kendi göz hizanızdan yani yukarıdan, onun göz hizasından yani eğilerek, ve yerden fotoğraf çekin. Böylelikle sıradan olmayan kareler yakalayacaksınız.

3. Fotoğrafta kompozisyon kurallarını akıllıca uygulayın! Çocuğunuzu her karede ortalamak yerine, onu sol ya da sağ üçte birlik kısma yerleştirerek daha etkileyici bir görüntü elde edebilirsiniz.

4. Akıllı telefonların application’larından faydalanın. En sık kullandığım application olan ve akıllı telefonlara ücretsiz olarak yüklenebilen VSCOCAM ile yaptığım çekimlerin, telefonumun kendi kamerasıyla yaptıklarımdan çok daha güzel sonuçlar verdiğini gördüm. Ayrıca VSCOCAM amatörlerin dahi kolaylıkla renk vb. düzeltmeler yapmalarına olanak sağlayan bir editleme menüsüne sahip. VSCO’yla düzenlediğiniz fotoğrafları sosyal medyada #vsco ve #vscocam etiketleriyle paylaşabilirsiniz.

VSCOCAM’in sıkça kullanılan “film” benzeri filtrelerinden sıkıldığınızda Snapseed‘i denemenizi öneririm. Snapseed başta size biraz daha “komplike” gelebilir ama kullandıkça alışacağınıza eminim.

Canlı ve parlak renkleri seviyorsanız önereceğim diğer bir aplikasyon ise  A Color Story. A Color Story ‘yi kullanarak düzenlediğiniz fotoğrafları sosyal medyada #acolorstory hashtag’iyle paylaşmayı unutmayın.

5. Kardeşleri çekerken sizin varlığınızdan habersiz, birbirleriyle doğal etkileşim halindelerken yakalamaya çalışın. Örneğin kanepenin arkasına saklanıp beklemedikleri bir anda kameranızla ortaya çıkın.

Keyifli çekimler!

Yeşim Saraçer

Comments
Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

KAPAT