“Girişimci” / “Patron” Anneler

“Girişimci” / “Patron” Anneler | Yeşim Saraçer Fotoblog

Girişimci Annelere Destek Olalım 🙂

Merhaba,

Daha önceki “fotoblog” yazılarımı okuduysanız konuların bir şekilde “fotoğraf”la ilintili olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yazıda ise şahsen tanıdığım ve fotoğraf dışı işlerle meşgul olan girişimci / patron annelerden ve onların “iş”lerinden bahsediyorum:

  1. Sevgili Aslıhan, kendi oğluyla hem kaliteli hem de hoşça vakit geçirebileceği alternatiflerin sınırlı olmasından yola çıkarak Atölye Hippo ‘yu kurmuş. Yeniköy Tribeca’nın sokağından girerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu bebek/çocuk oyun ve aktivite merkezinde, “Sanat ve Tasarım” , “Eğlenceli Bilim”,  “Musikgarten” gibi atölyeler yapılıyor ve ayrıca çocuklara özel “Zumba” ve “Yoga” dersleri veriliyor.
  2. BeeAnne” Çiğdem’le aslında yollarımız çok kısa süre önce kesişti. Kurumsal firmalarda ve yurtdışında kariyer hayatını sürdürürken, anne olduktan sonra annelerin problemlerine daha duyarlı olmaya başlamış. Etrafındaki annelerin en büyük dertlerinin bebeklerinin uyku düzeniyle ilgili olduğunu farkedince 0-4 yaş çocuk sahibi ailelere uyku danışmanlığı konusunda “el vermek”  üzere BeeAnne’yi kurmuş.
  3. Lisede bir dönem sıra arkadaşlığı da yaptığımız Berrin Aslı, cocuklagezin.com blog’unun sahibi ve yazarı. “Anne-baba olarak çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye, merak ederek öğrenmelerini sağlamaktır. Dünya üzerindeki kültür çeşitliliğini ve mesafelerin sağladığı farklılıkları gezerek ve hissederek yaşayan çocuklar, sorgulamayı bilen bireyler olarak hayallerinin peşinde olacaklardır. “ düşüncesinden hareketle ailecek yaptıkları seyahatlerini ve daha pek çok şeyi blogunda okurlarıyla paylaşıyor.
  4. Oğlumun okulundaki anne arkadaşlarımdan ve sonradan aynı liseden de olduğumuzu farkettiğimiz Tuba, Dekovitrum markası altında”kişiye özel” cam boyama ürünlerle hayatımıza güzellikler katmayı hedefliyor. Bardak, mumluk, vazo, gibi türlü cam eşyaları isteğiniz renk ve desenle boyuyor, ve isterseniz bunlara adınızın ve soyadınızın baş harflerini ekliyor.
  5. Siz de benim gibi renkli ve romantik kırtasiye malzemelerine bayılıyorsanız ibeking ‘e muhakkak bir göz atın. Eski işimden arkadaşım İpek, blogger’lığa ilk soyunan annelerden. Ama blog yazmayı çoktan bıraktı, kurumsal hayatı elinin tersiyle itiverdi ve kendi işini kurdu, üstelik Instagram’da da pek popüler 🙂
  6. Göktürk’ten komşum Nazmiye, uyku markası Nanu Bedtime  ‘ı, “anneler, çok sevdikleri çocukları için kaliteli, sağlıklı, zevkli pijamalar, nevresim takımları, beşikler, karyolalar ve çeşitli uyku ürünlerini kolayca oturdukları yerden bulabilsin diye” yaratmış. Tuba Ünsal – Mirgün Cabas ve ailesini de, çocukların odasında çok severek kullandıkları Nanu Bedtime yataklarının üzerinde fotoğrafladık. Bu arada Tuba Ünsal da bir “patron” anne; “TUBA” adında, markalara alternatif ve ses getirecek projeler üreten bir ajansı varmış.
  7. Yine eski işimden kader arkadaşım sevgili Ebru, ilk öğretim çocuklarına matematiği sevdiren, “matematikle eğlenceyi birleştiren” bir aktivite programı başlattı. Ama bu yeni bir girişim değil, bayağı bir yol aldı Pratikmatematik ve devlet ve özel bir çok okula ulaşıyorlar.
  8. Başka bir anne arkadaşım ve adaşım, iç mimar Yeşim Sevsevil ise Sevsevil Design ismindeki 4. Levent’teki mağazasında, çok şık gümüş kaplama aksesuarlar, çok özel avizeler ve ev mobilyalarını satışa sunuyor. Çeşitli vakıf ve derneklerin geleneksel kermeslerinde Sevsevil Design stand’ı kuran Yeşim’le en son Kansersiz Yaşam Derneği‘nin “Alışveriş Yaşatır” isimli kermesinde beraberdik.
  9. Zekeriyaköy’de eşi ve tatlı kızlarıyla yaşayan Müge Pekpak’ı bir fotoğraf çekimi vasıtasıyla tanıdım. İki çocuk annesi olması ve benim de bir dönem çalıştığım şirkette halen çalışıyor olması dışında Müge’yle diğer bir ortak noktamız, onun da girişimci bir anne olması. Özel soğutucu bulunan araçlarla kapınıza kadar ulaştırdıkları “katkısız pastörize saf süt kaymağı” na, sadece soğuk su katarak ve kendi ellerinizle yoğurarak kolayca yaptığınız doğal tereyağı için bu web sitesinden sipariş verebilirsiniz:  http://tereyaginikendinyap.com
  10. 3 Mamas, kendiçocuklarının ihtiyaçlarından esinlenerek çocuklar yönelik özel günler ve organizasyonlar düzenliyor. Yakın zamanda da projelerini çeşitlendirmeye başlamışlar. Örneğin çok güzel Montessori yataklar üretiyorlar. 3 Mamas’ı Instagram’da bruada bulabilirsiniz: https://www.instagram.com/threemamas/

 

Umarım kimseyi unutmamışımdır 🙂

Sizin de etrafınızda girişimci / patron anneler var mı? Bana mesaj atın onları da bu yazıya ekleyelim.

 

 

 

UA-52574859-1